Кошик
2857 відгуків
+380 (68) 233-22-33
+380 (68) 233-22-44
eSad.com.ua

Обрізка та прищепні роботи

Обрізка та прищепні роботи

Не менш важливим є щеплення культур – з його допомогою можна отримати здорові, повні сил рослини, які даруватимуть багаті урожаї.

У даній статті ми розповімо, як здійснювати обрізку та щеплення в саду, щоб дерева були здоровими та естетично привабливими.

Правильна обрізка дерев

Загалом, розрізняють три типи обрізки:

  • Формуюча – для формування крони молодих дерев;
  • Підтримуюча – здійснюється на сформованих деревах для кращого плодоношення, а також для запобігання загущенню в центрі крони, обмеження розмірів та омолодження скелетних гілок;
  • Санітарна – передбачає прибирання зламаних, хворих та пошкоджених шкідниками гілок.

В умовах України обрізку здійснюють в післязимові, або ранньовесняні терміни. Починати обрізку можна в кінці лютого і продовжувати її до середини (або кінця) квітня. Осіння обрізка може призвести до зниження морозостійкості культур. Восени обрізають здебільшого ягідні чагарники (смородину, жимолость та інші). Дерева, які мають вік понад 20 років, можна обрізати на початку літа.

Сьогодні вирізняють два основних спосібі обрізки:

  • Укорочування гілок – при цьому пагони вкорочуються по довжині;
  • Проріджування крони – гілки видаляються повністю.

Розумна стрижка дерев та чагарників передбачає поєднання цих двох прийомів. Укорочують гілки переважно для зміни розташування пагонів у кроні, а проріджування доцільне при сильному загущенні гілок.

При укорочуванні багаторічних гілок зрізи роблять під будь-яким відгалуженням. Таким чином, міняється напрямок росту гілки. Іноді залишають пень – наприклад, у випадках, коли гілка, на яку здійснюється перевід, значно менша по діаметру за ту, яку видаляють. Пеньок можна буде вирізати згодом – влітку або навесні наступного року. Зрізи слід робити по кільцевому напливу кору біля основи гілки (вирізка «на кільце»).

Довгі та важкі гілки випилюють частинами, використовуючи ножівку або садову пилу.

Інструменти, які використовують для обрізки дерев

Найчастіше для обрізки використовують секатори. На сайті інтернет-крамниці esad.com.ua присутня велика кількість модифікацій цього необхідного інструменту. Головна відмінність секатора полягає в кількості ріжучих лез – інструмент для одностороннього різання має одне лезо, а для двостороннього – два леза.

Стандартний секатор (інструмент, що має один ніж) при обрізці деформує тільки частину, що обрізається. Його використовують для стрижки живих гілок. Для цього секатор розташовують так, щоб частина гілки, яка піддається обрізці, опинилася з боку опорного клинка.

Садові ножиці (секатори з двома ріжучими пластинами) використовують для обрізки молодих (зелених) пагонів. Також ножиці ідеально впораються з осінньою зрізкою багаторічників.

Секатори з коваделком – відмінні інструменти для обрізки сухих і старих і товстих гілок з діаметром до 3 сантиметрів.

Сучкорізи – інструменти, які використовують для обрізки пагонів і гілок, розташованих високо над землею. Окремі з моделей оснащені ще й додатковою ножівкою, яка допомагає перепилювати товсті гілки. Кущорізи використовують для видалення товстих та твердих сухих гілок діаметром до 28 міліметрів.

Для обрізки гілок, які в діаметрі мають більше 30 міліметрів доцільно використовувати садові пили та ножівки.

Щеплення рослин та його спосібі

Процес щеплення полягає у вживлянні бруньки або частини пагона у стовбур чи гілку іншої рослини. Елементи, які вживлюються, називаються привоєм, а ті, що стають основою для щеплення – підвоєм.

  1. Окуліровка – процес, який можна здійснювати двічі на рік (ранньої весни або в кінці літа). Навесні окуліровку проводять з вічком, що зростання. Влітку вживлюють «спляче» вічко, яке піде в ріст тільки наступного року. Вічко для весняної окуліровки беруть з однорічної гілки, а для літньої краще взяти бруньку з цьогорічного пагона. Місце для щеплення на підвої обирають залежно від сорту рослини. Плодові дерева слід прищеплювати на відстані 7 – 8 сантиметрів від кореневої шийки, троянди прищеплюють безпосередньо на коренєву шийку, а колоновидні культури слід прищеплювати на висоті від 12 до 15 сантиметрів від кореневої шийки. У вибраному місці здійснюється Т-подібний розріз. Можна просто зрізати кору розміру, подібним до розміру щитка (вирізаної бруньки з деревиною і 12 – 13 міліметрами кору). Після вживлення щитка кора прикладається згори і обв'язується стрічкою чи гумкою для окуліровки.
  2. Щеплення за допомогою черешка здебільшого здійснюється в розщіп, під кору або в боковий зріз. Успішне приживлення забезпечується правильно здійсненим косимо зрізом черешка. Довжина зрізу має в 3 – 3,5 рази перевищувати діаметр черешка. Надрізи на черешку слід робити з двох боків, щоб він в обрізаній частині нагадував клин. Для всіх способів черешки виготовляють за одним принципом. Щеплення під кору здійснюється в тому випадку, коли підвой значно товстіший, ніж прищепу. На підготованому підвої робиться вертикальний надріз кору довжиною від 3 до 4 сантиметрів. Після цього слід відділити кору біля зрізу на підвої та вставити черешок в надріз. В ідеальні зрізу не повинно бути видно.

Для того, щоб ефективно здійснити щеплення, слід мати відповідний арсенал інструментів. Серед них – ніж для копулірування, ножівка, садовий ніж, секатор для щеплення та підготовки черешків.

Процеси обрізки і щеплення – досить відповідальні роботи, які потребують уваги садівника. Якщо до них поставитися серйозно, можна створити багатий і здоровий сад, який буде радувати щедрими врожаями.

Інші статті
  • Городні роботи в червні
    Літо – це особливо гаряча пора для городників. Якщо навесні найбільш затребуваними інструментами були лопата з граблями, то в червні слід озброюватися лійками та сапами. Адже літнє сонце сушити землю, випаровуючи вологу, яка так необхідна рослинам.
  • Що садити в червні?
    Традиційно, найгарячішим періодом для садівників і городників вважається кінець весни. Проте, досвідчені дачники знають, що ряд посадкових робіт можна продовжувати і в червні. Як правило, початок літа є прийнятним для висадки багатьох культур.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner