Кошик
3580 відгуків
+380 (68) 233-22-33
+380 (68) 233-22-44
eSad.com.ua

НАЙВАЖЛИВІШЕ ПРО ШКІДНИКІВ САДУ ТА ЇХ УСУНЕННЯ

НАЙВАЖЛИВІШЕ ПРО ШКІДНИКІВ САДУ ТА ЇХ УСУНЕННЯ

Немає такої частини рослинного організму, яка б не пошкоджувалася тваринами.

У цій статті ми познайомимо Вас із деякими фактами із життя шкідників, які трапляються на території України та можуть завдавати, за сприятливих обставин, великих збитків. Також ми розповімо про спосібі боротьби, які варто застосовувати для порятунку рослин.

Перш ніж розпочати ознайомлення читача із основними проблемами, які завдають рослинам шкідники, необхідно з'єднання з'ясувати значення цього терміну.

Шкідник – це живий організм, який живиться рослиною, або завдає їй якоїсь певної шкоди (деформує, обламує). Масштаби пошкоджень можуть бути зовсім незначними (наприклад, обгризання поодиноких листків), або масштабними, які стають причиною загибелі рослин чи суттєвого погіршення їх стану. Завдають шкоди рослинам комахи, павукоподібні, молюски, черв'яки, птахи та ссавці.

Поділ на шкідливих та корисних тварин доволі умовний. Усі біологічні віді є є невід'ємною часткою живої природи і відіграють свою важливу роль в її функціонуванні. Відчутної шкоди тварини завдають за умови їх масового розмноження в окремі роки чі сезони.

Живляться шкідники різними способами. Попелиці висмоктують соки рослин, гусениці та жуки гризуть листя, пагони, кору. Слизні та равлики зішкрібають поверхневі тканини рослин своїм ротовим апаратом. Багато видів комах здатні прогризати ходи у коренях, стовбурах, пагонах, тканинах листків.

Деякі шкідники пошкоджують плоди та насіння. Свої яйця комахи часто відкладають у такі частини рослин, де для розвитку їх личинок буде вдосталь їжі.

Найбільш відомі садівникам шкідники-фітофаги. Це переважно комахи, які механічним чи хімічним способом пошкоджують листя рослин. Є також шкідники, які здатні змінити процеси росту та розвитку тканин, викликаючи виникнення новоутворення (аномальних розростань тканин). Поширеним прикладом у світі комах є утворення гал на листках чі пагонах. Комахи можуть своїми токсичними речовинами провокувати відмирання окремих ділянок рослин.

Птахи, звірі, комахи та інші тварини переносять з хворої на здорову рослину бактеріальні, вірусні чі грибкові захворювання.

Деякі комахи виділяють на листках та стеблах так-звану медвяну росу, провокуючи подальший розвиток грибкових захворювань.

Білки, зайці, копитні тварини, коті і собаки можуть завдавати механічних пошкоджень рослинам. Кроти згубно впливають на коренєву систему – в пошуках тваринної їжі, вони підкопують рослини.

Внаслідок пошкоджень викликаних тваринами, суттєво знижується декоративність окремих рослин чи цілих насаджень.

До списку найпоширеніших шкідників рослин відносять таких представників:

  • руді мурахи;
  • попелиці,
  • жуки;
  • гусінь;
  • нематоди;
  • мухи;
  • кліщі;
  • щитівки;
  • борошнисті червиці;
  • слизні та равлики.

Перш ніж приступити до активних захисних заходів у саду, необхідно визначитися з тим, що є причиною пошкодження та хвороби конкретної рослини. Від правильності вибору способу лікування та боротьба із шкідниками буде залежати кінцевий результат.

Що слід зробити для встановлення причини проблеми:

  • провести ретельний огляд рослини;
  • відібрати зразки пошкодженого листя, квіток, бруньок чи інших частин;
  • зібрати комах, павукоподібних, молюсків чи інших шкідників у спеціальний посуд;
  • зробити фотографію пошкодження;
  • окомірно оцінити масштаби пошкодження у відсотках;
  • визначити винуватця проблеми з допомогою спеціальної літератури чи звернути до спеціалістів.

Для більшості декоративних чи садово-городніх культур, які вирощуються на території України, перелік наймасовіших шкідників вже давно встановлений. Отже, пошук проблеми можна звузити до роду чи родини рослин.

Варто пам " ятати, що серед шкідників є представники, які пошкоджують дуже обмежену кількість видів та сортів, а є і такі, які можуть завдавати шкоди величезній кількості видів як дикорослих, так і культурних рослин.

Ми рекомендуємо дуже уважно віднестися до підбору способу боротьба із шкідниками на власній ділянці. Ефективними можуть бути органічні пестициди (аерозолі, гранули, пластини, порошки, приманки, феромонові та інші пастки).

Щоб менше хвилюватися за стан рослин, оббирає стійкі сорти. Вчасно здійснюйте прополювання та використовуйте допоміжні рослини, які відлякуватимуть шкідників. Наприклад, якщо біля малини посіяти чорнобривці, то її урожай можна буде захистити від багатьох шкідників, для яких запах квітів є нестерпним. Полуницю можна захистити з допомогою близького сусідства цибулі, томати захищає базилік та морква. Для більшості рослин можна підібрати вигідного сусіда.

Комплексна боротьба із шкідниками та хворобами досить ефективна, проте для її здійснення садівник мусить отримати базові знання із ботаніки, фізіології рослин, фітопатології, екології, садівництва, постійно слідкувати за новинками у галузі захисту рослин. В реальному житті таких садівників надто мало, тому проблема захисту рослин в наш час залишається актуальною.

Найчастіше для захисту рослин застосовується агрохімія (обприскування спеціальними отрутами, які повинні знищити шкідників). Ми рекомендуємо при їх використанні чітко дотримуватися рекомендацій, які вказані на етикетці. Обов'язково одягайте захисний одяг, взуття, рукавиці, окуляри. Проводьте Обприскування ввечері чи зранку, коли більшість корисних комах не активні. Найкраще це робити у безвітряну погоду. Обробці повинні піддаватися лише уражені ділянки рослин та ґрунт під ними. Для пестицидів існують Державні санітарні правила, яких необхідно дотримуватися. Агрохімія мусить бути сертифікованою.

Для визначення причини пошкоджень рослин у саду використовуйте наші поради. Якщо Ваш сад невеличкий, то найкраще використовувати для його захисту біологічні спосібі боротьба із шкідниками. Їх можна збирати вручну. Гарний ефект дає влаштування пасток для комах, молюсків чи інших безхребетних. Ефективними також є механічні бар'єр кур'єри. Приваблювання комахоїдних птахів шляхом їх підгодівлі чи розвішування штучних гніздівель дає можливість регулювати чисельність гусені, клопів, жуків та інших дрібних тварин. Пестициди застосовуйте лише у тих випадках, коли побороти численні армії шкідників такими методами не вдається.

Інші статті
  • Городні роботи в червні
    Літо – це особливо гаряча пора для городників. Якщо навесні найбільш затребуваними інструментами були лопата з граблями, то в червні слід озброюватися лійками та сапами. Адже літнє сонце сушити землю, випаровуючи вологу, яка так необхідна рослинам.
  • Що садити в червні?
    Традиційно, найгарячішим періодом для садівників і городників вважається кінець весни. Проте, досвідчені дачники знають, що ряд посадкових робіт можна продовжувати і в червні. Як правило, початок літа є прийнятним для висадки багатьох культур.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner