ПТАХИ В САДУ – ЗА І ПРОТИ
У саду та на городі можна побачити шпаків, дроздів, синиць, горобців, горлиць, граків, галок, ворон, круків, мухоловок, горихвісток, куріпок та ряд інших пернатих.
Чим корисні птахи
- живляться потенційними шкідниками (гусінь, жуки, клопи, молюски);
- споживають насіння бур'бур'янів;
- вигодовують пташенят небезпечними шкідниками;
- наповнюють сад та місто своїми піснями, що позитивно впливає на людину, яка працює чи відпочиває.
Що можна і потрібно зробити для приваблення дрібних горобиних птахів, які найбільше поїдають шкідників
- насадити живоплоти, кущі та дерева з щільними кронами (обліпиха, боярышника, терен);
- правильно розвісити штучні гніздівлі (наприклад, синичники, шпаківні);
- звести до мінімуму або відмовитися від використання пестицидів, які можуть призвести до загибелі птахів;
- підгодовувати птахів взимку на годувальних столиках та годівницях;
- не допускати в сад та місто котів;
- не лякати птахів (особливо у період насиджування кладки та вигодовування пташенят);
- підтримувати штучні гніздівлі та місця підгодівлі у належному санітарному стані.
З початком масового застосування пестицидів, ще у 50-60-ті роки ХХ століття, стало відомо, що вони допомагають не лише у ліквідації шкідників та збереженні урожаю, але і призводять до масової загибелі птахів. Відомо, що у Голландії у 1960 році від застосування отрут для захисту рослин, загинуло 27 тисяч птахів, у 1963 році – 200 тисяч птахів. У Швейцарії, США та багатьох інших країнах інсектициди стали причиною різкого скорочення чисельності птахів.
Через використання пестицидів гинуть та хворіють не лише птахи, а також інші тварини, які напряму чи опосередковано (наприклад, через їжу, воду, трофічні ланцюги) контактують із отрутою. В Україні актуальна проблема неконтрольованого використання отрутохімікатів, застосування контрабандних та не сертифікованих препаратів.
Якої шкоди можуть завдавати птахи
- пошкоджувати посіви, знищувати молоді паростки городніх культур (граки, круки, голуби);
- знищувати урожай полуниці та суниці (дрозди);
- обдзьобувати виноград, черешні (шпак);
- знищувати урожай соняшника, злаків (горобці, синиці).
Старі дерева у саду приваблюють птахів, які розмножуються у дуплах (дятли, повзики). Дятли видовбують дупла, що в подальшому може призводити до руйнування та загибелі дерева.
Обрізку дерев та кущів пилами, сучкорізами та секаторами найкраще проводити до періоду гніздування. Якщо Ви помітили на дереві чи кущі гніздо із яйцями, маленькими пташенятами чи дорослими пташками, краще тимчасово відмовтеся від задумом і перенесіть планові обрізки. Як правило, період насиджування яєць у горобиних птахів нетривалий та й у гнізді пташенята залишаються не довго. Дрібні птахи можуть дати потомство два, а іноді і три рази за сезон. Не слід переносити гніздо із яйцями та пташенятами в інше місце. Найімовірніше це закінчиться фатально.
Для захисту врожаю від пошкоджень птаха доцільно використовувати фабричні сітки та ряд інших механічних пристосувань. Цікавими, однак малоефективними є городні опудала.
Якщо проаналізувати усі плюси і мінуси щодо місця і ролі птахів у саду, то безперечно, що плюсів отримаємо значно більше. Птахи є цінним та безкоштовним біологічним способом боротьби із шкідниками.
Не забувайте розвісити взимку серед садових дерев годівниці, а навесні штучні гніздівлі. Птахи віддячать красивою піснею, ретельною боротьбою із гусінню, клопами, жуками та іншими шкідниками. Пам " ятайте – яким би красивим не був сад, без птахів він порожній!
У статті використані матеріали з книги «Охорона та приваблювання птахів» (Смогоржевський Л. О., Федоренко А. П., 1986) та «Птахи фауни України» (Фесенко Р. в., Бокотей А. А., 2002).
- Літо – це особливо гаряча пора для городників. Якщо навесні найбільш затребуваними інструментами були лопата з граблями, то в червні слід озброюватися лійками та сапами. Адже літнє сонце сушити землю, випаровуючи вологу, яка так необхідна рослинам.
- Традиційно, найгарячішим періодом для садівників і городників вважається кінець весни. Проте, досвідчені дачники знають, що ряд посадкових робіт можна продовжувати і в червні. Як правило, початок літа є прийнятним для висадки багатьох культур.