Небезпечні садові рослини
Найбільш відомими отруйними рослинами є вовче лико, вороняче око, плющ, бруслина аконіт. Садова красуня конвалія, має отруйні ягоди, листки, корені. До отруйних видів належать також жовтець, калюжниця, горицвіт, наперстянка, копитняк, пасльон, молочай, чистотіл, папороть чоловіча, актея, тис ягідний. З-поміж небезпечних трав'яний янистих рослин, які самостійно активно поширюються по території України, слід відмітити борщівник Сосновського. Контакти з цією рослиною призводять до виникнення опіків шкіри та алергічних реакцій.
Згідно статистики, найбільше отруєнь рослинами відбувається навесні та влітку. Серед потерпілих найчастіше бувають діти, підлітки та мешканці міст.
Отруйні рослини бувають як дикорослими, так і культурними. Навіть картоплина, яка певний час полежала на сонці, накопичує у собі отруйний і небезпечний для людей соланін.
Отрути можуть впливати на нервову систему, пригнічуючи або збуджуючи її функції. Пригнічуючи ми є болиголов, хвощ польовий, збуджуючими – аконіт, конвалія, беладонна, копитняк, вороняче око. При пригніченні функцій нервової системи можуть виникати такі симптоми, як сонливість, втрата шкірної чутливості, пригнічений настрій, утруднення рухів, втрата свідомості. Коли нервова система надмірно збуджена через вплив рослинних отрут, виникає тремтіння кінцівок, судоми, миготіння перед очима, марення, інші симптоми.
Серед декоративних рослин, у наших садах та парках можна зустріти чимало отруйних представників. Як правило, досвідчені садівники знають, як поводитися із цими рослинами. Проте, діти, підлітки та садівники-початківці, часто через відсутність знань, стають жертвами.
Основні правила попередження отруєння рослинами
- не можна куштувати ягоди, плоди, бульби та інші частини рослин, якщо Ви не впевнені у тому, чи вони їстівні;
- не слід брати до рота будь-яку травинку чи листочок – їх випадково можна зірвати з отруйної рослини;
- дітям та підліткам необхідно розповідати про отруйні віді та можливі наслідки контакту з ними.
Обрізка отруйних кущів та дерев та інша робота повинна здійснюватися із чітким дотриманням правил техніки безпеки. Садівник мусить одягнути захисний одяг, рукавички, бути ознайомленим із можливими наслідками отруєння кожним видом. Варто пам " ятати, що окремі види рослин можуть при цвітінні чи в інші періоди активного росту і розвитку, виділяти сильний аромат. До таких належить, наприклад, черемха, багно болотне та деякі інші рослини. У безвітряну погоду довго знаходитися біля багна болотного небезпечно – можна знепритомніти.
Спеціалісти садово-паркового мистецтва охоче використовують такі отруйні рослини, як ялівець, тис ягідний, туя, бузина, бирючина, лаконос (багрина), купина, конвалія, барвінок, гортензія, олеандр, рододендрон, сніжноягідник, папороті. Чимало популярних видів, нажаль, здатні викликати алергічні реакції як у дітей, та і у дорослих. Враховуючи це, видовий склад рослин слід дуже ретельно підбирати.
Наш Інтернет-магазин пропонує широкий асортимент секаторів, сучкорізів, пив, садових ножиць та інших інструментів, які допоможуть садівнику здійснювати повноцінний догляд за насадженнями. Радимо звернути увагу на подовжені та телескопічні моделі секаторів АРС. Ці інструменти дозволять мінімізувати контакти із деякими отруйними рослинами, дадуть можливість виконати обрізку у важкодоступних місцях. Яскравим прикладом може бути боротьба із борщівником. Так як будь-яких контактів із рослиною слід унікати, навіть у захисному одязі, на допомогу прийдуть інструменти із подовженими ручками чи держаками.
Якщо Ви вирощуєте отруйні декоративні рослини
- мусите ретельно ознайомитися із особливостями догляду за такими видами;
- дотримуватися правил техніки безпеки (наприклад, працювати у рукавичках та захисному одязі, своєчасно мити руки);
- поширити інформацію про ризики та небезпеки серед осіб, які відвідують Ваш сад;
- не використовувати, або використовувати з обережністю отруйні квіти для букетів та квіткових композицій;
- заготовляти лікарську сировину із отруйних видів обережно та зберігати її у спеціально відведених місцях.
Рекомендуємо професіоналам та садівникам-любителям відповідально ставитися до вибору рослин. Адже, при нехтуванні цього правила можливі важкі алергічні реакції, отруєння, опіки, смертельні випадки.
У публікації використані дані із книги «Поведінка в горах» (Бондаренко В. Д., 2007).
- Літо – це особливо гаряча пора для городників. Якщо навесні найбільш затребуваними інструментами були лопата з граблями, то в червні слід озброюватися лійками та сапами. Адже літнє сонце сушити землю, випаровуючи вологу, яка так необхідна рослинам.
- Традиційно, найгарячішим періодом для садівників і городників вважається кінець весни. Проте, досвідчені дачники знають, що ряд посадкових робіт можна продовжувати і в червні. Як правило, початок літа є прийнятним для висадки багатьох культур.