Щеплення рослин: які інструменти використоувати
Що важливо знати про щеплення рослин
Враховуючи це, ми рекомендуємо зацікавленим особам ознайомитися із такими базовими поняттями, як щеплення (щеплення) рослин, інструменти для виконання щеплень, сучасні допоміжні засоби.
Щеплення рослин
Термін «щеплення» означає пересаджування частини однієї рослини на іншу. Коли відбирають гілочку (живець) чи бруньку (вічко) з рослини, то мова йде про прищепу. Рослина, на яку приживляють чужорідний елемент, називається підщепа. Відомо понад 100 різних способів щеплення рослин. Їх застосовують у садово-парковому, сільському, лісовому господарстві. Шляхом щеплення отримують гібридні рослини, зберігають цінні сортові якості, покращують стійкість до несприятливих чинників (сильних морозів, посухи, захворювань). Найвідомішими різновидами щеплення є окуліровка (окулірування); щеплення живцями; пересадка паростків і зародків на корінь, стебло, насінину; аблактування.
Інструменти для виконання щеплень
Для виробників декоративної, плодово-ягідної та іншої рослинної продукції, працівників науково-дослідних установ аграрного і лісівничого спрямування, професійних садівників, створені високоякісні верстати для щеплення рослин. Популярними у всьому світі є інструменти OMEGA, SCIONON, STAFOR. Для прикладу, модель, яка була розроблена у Новій Зеландії (Scionon Graft Crafter) дозволяє виконувати п'ять різних типів щеплення. Усі інноваційні зразки станків дають можливість здійснювати великі об'єднання об'єми роботи, створюючи бездоганні зрізи, які гарно приживляються. Як, правило, верстати займають не багато місця, досить маневрені, легко закріплюються на дошках чи столах. Працювати із подібними пристроями надзвичайно просто. Важливо, що виробники виготовляють запасні частини та розхідні матеріали (леза), які постійно можна докупити. Єдиним недоліком станків є висока ціна. Проте, вона цілком виправдана, якщо такий пристрій купують для масового виробництва якісної рослинної продукції.
Найбільш популярними серед садівників є садові ножі для щеплення і окулірування. У спеціалізованих Інтернет-магазинах можна ознайомитися із великим різноманіттям моделей. Найкращими вважаються зразки від таких виробників, як ARS (Японія), Fiskars (Фінляндія), Felco-Victorinox (Швейцарія), Due Buoi та Stafor (Італія), Tina та Kunde (Німеччина), Bahco (Швеція). Для правильного вибору ножа, садівник повинний ознайомитися із такими важливими критеріями, як цільове призначення (часто виробник чітко зазначає, для якої саме маніпуляції придатна конкретна модель), розмір (інструмент найкраще обирати відповідно до форми і розміру долонь), вага, матеріал ручки (найкраще, коли поверхня не ковзка). Дуже важливо при виборі ножа звернути увагу на тип конструкції, особливості заточування лез, ознайомитися із відгуками про дану модель на спеціалізованих форумах.
Обираючи ніж, радимо звернути увагу на матеріал леза (виробник повинен зазначити, яку сталь використано), довжину леза, матеріал ручки (дерево, пластик, кістка), конструкція (складний чі нескладний), замінність ліз, тип заточення (одно - чи двостороння), наявність додаткових елементів (деякі зразки оснащені відділювачами кору).
Окуліровочний (окулірувальний) ніж має пристосування для відділювання кору і установки бруньки на новому місці. Заточка таких ножів двостороння. Ніж для щеплення (щеплення) має пряме лезо, яке зручне для виконання довгих і рівних зрізів, необхідних для живцювання. Борідка (спеціальний виступ) слугує засобом для відділення кору і розсування країв розрізу під час щеплення за кору». Заточують такі ножі лише з одного боку. Якщо майстер не бажає купувати декілька інструментів, у такому випадку він може придбати ніж, який виконує окулірування та щеплення.
Купуючи фірмові ножі, варто поцікавитися, чи виготовляє виробник для заточування леза спеціальні сумісні засоби. Якщо ніж затуплений, ефективність маніпуляцій знизитися, тканини пошкоджуватимуться і їх приживлення буде поганим. Для правильного загострення робочої поверхні, необхідно ознайомитися із порадами виробника. Важливо чітко дотримуватися рекомендацій для можливості експлуатувати ніж тривалий період.
Перед виконанням зрізів, інструмент слід дезінфікувати. Це допоможе запобігти поширенню інфекцій та сприятиме гарним результатами.
Останніми роками все більш популярними в Україні стають спеціальні секатори для щеплення. Ці інструменти дають можливість виконувати парні надрізи на живцях та підщепі, які ідеально підходять одна до одної. Таким чином, суттєво покращується продуктивність праці на виробництві та успішність щеплень у садівників-любителів. Секатори виконують зрізи на щепах та підщепах відповідної форми, яка обумовлюється типом леза. Як правило, зрізи мають U-подібну, V-подібну чі Ω-подібну форму. Ножі у секаторах замінні. При їх зношуванні, завжди можна докупити нові. Найкращими моделями слід вважати товари бренду SCIONON (Нова Зеландія), ARTITEC та ALVARO BERNARDONI (Італія).
Для підготовки дерев та кущів до щеплення, садівнику стануть у нагоді ножі, секатори, ножівки, лучкові пили та інші інструменти, які дозволяють обтинати гілки і пагони, залишаючи чисті зрізи.
Допоміжні засоби у щепленні рослин
До допоміжних засобів відносять спеціальний матеріал для обв'зв'язування, садовий вар, спеціальні замазки, етикетки для фіксації інформації.
В наш час існує велике різноманіття інноваційних допоміжних засобів для успішного щеплення рослин. Навіть, якщо сама процедура щеплення була виконана бездоганно, це ще не гарантує успіх у майбутньому. Операція із живими тканинами повинна завершуватися застосуванням коректних матеріалів для обв'зв'язування та змащення. Популярними і дуже ефективними є плівки MaxiFilm (Італія), Buddy Tape (Японія) Hejnal (Польща). Такі обв'язувальні матеріали ідеальні для фіксації, еластичні, можуть розтягуватися, не потребують зняття, оскільки з часом самі відпадають. Усі життєво-важливі процеси з використанням спеціальних плівок (стрічок) протікають нормально, без порушення тканинного дихання та інших життєво-важливих функцій. Садівникам варто пам " ятати, що такого роду плівки можуть бути чутливими до перегріву і сонячного проміння, саме тому їх найкраще використовувати чітко за інструкцією. Для роботи із раневими поверхнями існують спеціальні лаки-бальзам. Радимо спробувати зразок Ceratus (Німеччина), з допомогою якого пошкоджені поверхні на стовбурах та гілках швидко регенерують. Засіб має чітко виражену лікувальну дію за рахунок створення ефекту так званої «штучної кору». Популярними також серед садівників є садові вари, які можуть відрізнятися за властивостями, складом та ціною. Червоний віск для щеплення Optiwax (Німеччина) спеціально створений для покращення приживлення тканин та захисту від несприятливих факторів (вологи, бактерій, вірусів, грибків). Коли садівник здійснює великі об'єднання об'єми роботи із різними видами, сортами, гібридами, найкраще застосовувати спеціальні стійкі етикетки. Дуже якісними зразками є маркувальні засоби Tyvek, Allfolin, Etiketten-Becker GmbH + Co. KG (Німеччина), PET-R (Нідерланди), екремі моделі від українських виробників. Для виконання записів слід застосовувати спеціальні садові олівці та маркери. Рекомендуємо звернути увагу на зразки Staedtler Pancolor, Baumschulen, Lyra, які виготовляються в Німеччині.
Для того, щоб оволодіти навиками і здійснювати професійно щеплення рослин, слід також систематично ознайомлюватися із сучасною літературою, в якій описують та гарно ілюструють кожен крок майстра. Озброївшись знаннями, відповідними інструментами та допоміжними засобами, можна розпочинати роботу. Перші зрізи та щеплення початківцям слід вчитися виконувати на базі яколистяних породах, лише після цього можна працювати із фруктовими та декоративними рослинами. Не слід забувати також про дотримання основних правил техніки безпеки в роботі із дуже гострими металевими предметами. Найкраще щепленню рослин навчатися у досвідченого майстра та не боятися помилок.
- Літо – це особливо гаряча пора для городників. Якщо навесні найбільш затребуваними інструментами були лопата з граблями, то в червні слід озброюватися лійками та сапами. Адже літнє сонце сушити землю, випаровуючи вологу, яка так необхідна рослинам.
- Традиційно, найгарячішим періодом для садівників і городників вважається кінець весни. Проте, досвідчені дачники знають, що ряд посадкових робіт можна продовжувати і в червні. Як правило, початок літа є прийнятним для висадки багатьох культур.