Кошик
3507 відгуків
+380 (68) 233-22-33
+380 (68) 233-22-44
eSad.com.ua

РАНІ У ДЕРЕВ ТА КУЩІВ І ЇХ ЛІКУВАННЯ

РАНІ У ДЕРЕВ ТА КУЩІВ І ЇХ ЛІКУВАННЯ

Рани бувають поверхневими та глибокими, коли пошкоджуються також прилеглі тканини. Виникають вони з різних причин – механічні пошкодження (надлами), сонячні опіки, термічні опіки (блискавки, пожежі, вогнища) морозобійні тріщини, ушкодження тваринами (комахами, гризунами, зайцеподібними, оленеподібними, свійськими тваринами), хімічні опіки (при неправильному застосуванні пестицидів).

Механічні пошкодження. У парках, садах, скверах, рекреаційних лісах, діти та дорослі травмують рослини, обламуючи гілки, зриваючи квіти та плоди. На стовбурах і гілках дерев у місцях масового відпочинку людей, часто можна побачити подряпини та обдерту кору. Механічні пошкодження і раневі поверхні залишають садівники, здійснюючи обрізку дерев та кущів пилами, секаторами, сучкорізами. Якщо інструмент не достатня добре заточений чи поламаний, зріз виходить нерівним і погано загоюється. Часто під час збору врожаю (вишень, черешень, яблук, груш) обламуються гілки, ушкоджуються стовбури.

В роки з особливо рясним врожаєм, гілки ламаються під вагою плодів. Засоби фіксації за певних обставин можуть завдавати пошкоджень стовбурам та гілках, порушувати нормальний ріст і розвиток рослин. При загущених посадках дерев і кущів у вітряну погоду стовбури та гілки сусідніх рослин можуть завдавати взаємних ушкоджень. Причиною механічних пошкоджень може бути град, ожеледь на деревах, деякі інші чинники.

Сонячні опіки. Під впливом сонячного проміння та надмірних температур молоді рослини можуть загинути, у дорослих – відмирають окремі органи. Через високу температуру у тканинах знижується тургор, зменшується випаровування, починаються процеси омертвіння. Сонячними опіками іноді уражаються листові пластини. Від перегріву часто потерпають плодові дерева. Якщо тонка кора нерівномірно нагрівається під впливом сонячного проміння, вона може пересохнути та сформувати поздовжню тріщину. При цьому краї рані відстають від деревини. У сіянців іноді сонячним опіком уражається шийка – ділянка рослини, яка контактує з поверхнею грунту. Як правило це відбувається при нагріванні ґрунту до 60-70°С.

Хімічні пошкодження. Раневі поверхні на рослинах можуть виникати через застосування інсектицидів чи інших препаратів, при недотриманні зазначених виробником концентрацій розчінів, застосуванні їх за несприятливих погодніх умов (спека).

Морозобійні тріщини. Під впливом морозу ушкодження виникають внаслідок нерівномірного стиснення чи розширення стовбура. Подібні ураження зявляються при раптовому зниженні температури, коли внутрішні шарі ще зберігають вищі температури, ніж зовнішні. Довжина та ширина ран може сильно відрізнятися у різних дерев. Іноді тріщини сягають 2-3 м у висоту. Напливи по краях рани часто формуються у листяних порід. Через несприятливий температурний режим можливі відлупи кору.

Рані, викликані тваринами. Комахи, мишоподібні гризуни, зайці, оленеподібні, а іноді і птахи завдають найрізноманітніші пошкодження деревним і чагарниковим рослинам. Зайці взимку обгризають кору молодих дерев, можуть завдавати величезних збитків фруктовим садам. Як правило, тварини гризуть та споживають кору, деревину, бруньки, листя, плоди. Раневі поверхні можуть бути невеликими або займати значні ділянки на стовбурах чі гілках. Відрізнити рани, завдані тваринами можна за відбитками зубів чи ротових апаратів, іншими видоспецифічними ознаками. Для відлякування тварин застосовують репеленти – речовини та засоби, які мають неприємний запах. Гарний ефект дають механічні пристосування, шумові відлякувачі.

Основні причини виникнення ран

  • навмисне обламування і травмування рослин;
  • випадкові пошкодження під час збору врожаю та інших робіт;
  • неякісний садовий інструмент та помилки у підв'язуванні рослин;
  • надто щільні посадки дерев та кущів, які взаємотравматичні під впливом вітрів;
  • надмірна сонячна активність;
  • атмосферні опади;
  • помилки у зрошуванні, неправильне застосуванні пестицидів;
  • різкі коливання температур взимку;
  • блискавки та пожежі;
  • пошкодження тваринами.

Обстеживши усі садові рослини та виявивши уражені місця, рекомендуємо підготуватися до подальших дій.

Етапи лікування

  • виявлення пошкодження, оцінка стану раневої поверхні;
  • рану вирівнюють та очищають від некротичних тканин;
  • проводять дезінфекцію;
  • наносять ліки.

Для якісного проведення лікування, ушкоджену ділянку обробляють спеціальними ножами для чищення ран, застосовують пасти, садові вари, мастики, лаки-бальзам та інші засоби. Ми рекомендуємо звернути увагу на лак-бальзам Ceratus 350 г (з пензликом) та придбати його для «садової аптечки». Цей засіб вже випробували сотні українців у своїх садах і з задоволенням замовляють їх знову. Не менш популярною є паста при обрізці Potaben. Вона доступна у фасуваннях 0,5 та 1,0 кг. Не обійтися садівникам без якісного ножа для чищення ран. Радимо купити за привабливою ціною професійний ніж для чищення ран Rysak. Цей інструмент дозволяє повноцінно очищувати реневі поверхні рослин та готувати їх для подальших маніпуляцій. У хвойних рослин внаслідок пошкоджень виникають смолотечі, у вишні, черешні, сливи – камедетечі. Це захисні реакції, причиною яких є порушення цілісності тканин. Ділянки із накопиченням смоли чи камеді необхідно лікувати. Якщо в деревах сформувалися дупла, їх слід «пломбувати».

Поради та рекомендації

  • намагайтеся унеможливлювати виникнення механічних ушкоджень рослин;
  • систематично обстежуйте дерева та кущі;
  • при виявленні проблеми – своєчасно лікуйте рослини;
  • для захисту від сонячних опіків рослини притінюють, ефективне підбілювання стовбурів;
  • дерева та кущі готують до зимових морозів (своєчасне підживлювання, полив, створення накриття та застосування інших прийомів);
  • не економте гроші на якісніх садових інструментах;
  • застосовуйте згідно інструкцій розчини для обприскування крон і стовбурів;
  • захищайте рослини від пошкоджень тваринами;
  • незалежно від стану рослин, тримайте «садову аптечку» завжди в укомплектованому стані.

Наші спеціалісти охоче нададуть консультацію щодо лікування рослин та допоможуть підібрати необхідні товари за оптимальними цінами. Доставку здійснюємо швидко та оперативно по всій території України.

Нехай Ваші дерева та кущі зростають здоровими та красивими!

Інші статті
  • Городні роботи в червні
    Літо – це особливо гаряча пора для городників. Якщо навесні найбільш затребуваними інструментами були лопата з граблями, то в червні слід озброюватися лійками та сапами. Адже літнє сонце сушити землю, випаровуючи вологу, яка так необхідна рослинам.
  • Що садити в червні?
    Традиційно, найгарячішим періодом для садівників і городників вважається кінець весни. Проте, досвідчені дачники знають, що ряд посадкових робіт можна продовжувати і в червні. Як правило, початок літа є прийнятним для висадки багатьох культур.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner