Найважливіше про малину
Малина (Rubus ideus) – представник родини Rosaceae. Синонімами малини слід вважати малинник, ведмежу ягоди, малину, червону та деякі інші назви, які використовуються населенням у різних куточках України.
Як правило, дикоростуча малина та різноманітні сорти характеризуються висотою кущів 1-2 м заввишки. У дикоростучої малини річні вегетуючі пагони можуть досягати двох метрів заввишки, на другому році життя вони стають здерев'янілими. На однорічних пагонах квіти не формуються. Однорічні пагони сизуваті, прямі, покриті тонкими шипиками. Листки чергові, трійчасті або непарноперисті з 3-5 чі 7 листочками. Колір листя темно-зелений зверху та знизу білуватий. Квіти зібрані в суцвіття. Діаметр квіток до 1 див. Чашолистків та пелюсток по 4-5, чашолистки залишаються на плодах. Віночок білий, вільнопелюстковий, тичинок і маточок багато, квітколоже опукле, зав'зав'язь верхня. Плід – зібрана червона або жовта кістянка, овальної форми (8-16 мм завдовжки та 7-10 мм завширшки).
У численних публікаціях помилково використовують назву ягода. Малина ж насправді ягід не має, її плоди називаються кістянки.
Малина зростання у підліску мішаних і рідколистяних лісів, на галявинах, зрубах, дуже часто утворює суцільні зарості. Це тіньовитривала рослина, цвіте явились в місті у-червні, плоди дозрівають у липні-серпні.
Зустрічається дикоросла малина на Поліссі, в Лісостеповій зоні, у Карпатах. Культивують її по всій території України. Запаси малини в лісах України чималі, тому в якості сировини її можна заготовляти у Волинській, Івано-Франківській, Закарпатській, Чернівецькій та інших областях.
У наш час на території України вирощують значно кількість сортів малини, які відрізняються морфологічними особливостями, періодом цвітіння, плодоношення, кольором та розміром плодів, стійкістю до захворювань та іншими показниками. Ремонтантні сорти мають досить тривалий період цвітіння і плодоношення. Чимало сортів чудово себе зарекомендували на території України, добре переносять зиму та дають рясні врожаї.
Малина – це лікарська, цінна харчова, медоносна, декоративна і кормова рослина.
Плоди дикорослої малини володіють гарними смаковими якостями, поживні та ароматні. Вміст цукру може коливатися від 4,5 до 11,5%, саліцилової кислоти 1-2%, вітаміну С – 9-44 мг%. Крім того, в плодах є яблучна та лиманна кислота, ефірні олії, пектин, вітаміни А та В. У їжу використовують свіжі плоди, готують з них варення, пастилу, желе, мармелад, лікери, вина, настоянки. Малину заморожують та висушують, консервують. Цінним у маліні є листя – з нього готують чаї та ліки. Листки містять близько 258 мг% вітаміну С.
У сільському та лісовому господарстві малину здавна використовують якості гарного медоносу. Ця рослина надзвичайно багата на нектар. Відомо, що з 1 га, медоносні бджоли здатні зібрати 50-100 кг меду. Високо цінується також пилок, зібраний бджолами. Малина є гарним медоносом, адже цвіте досить довго, нектар легкодоступний комахам та інтенсивно виробляється. У період цвітіння за хорошої погоди приріст меду у вулику може становити 3,5-5,5 кг. Малиновий мед світлого кольору, часто білуватих відтінків, має приємний смак та аромат.
Наукова та народна медицина широко використовують малину для виготовлення медичних засобів. Цінною сировиною є не лише плоди, а також листя, квіти та гілки, ліки із яких допомагають при захворюваннях дихальних шляхів під час застуди, стабілізують температуру тіла та помічні при інших захворюваннях.
Малину можна вирощувати у парках, скверах, групових насадженнях в якості декоративної рослини. Надзвичайно цінними та поживними для підгодівлі сільськогосподарських та мисливських тварин є гілкові віники із маліні.
На відміну від дикоростучої малини, сучасні сорти, які обирають садівники, характеризуються значно вищою врожайністю, мають крупніші плоди (кістянки), дають можливість збирати врожаї тривалий період аж до заморозків.
Історична довідка. У другій половині ХХ (1960-70 рр) з Західному Поліссі лісова малина формувала величезні зарості, урожайність досягала 1000-1300 кг/га. Листки експортували за кордон в якості лікарської сировини.
Чим приваблює садівників малина
- ця рослина чудово підходить для усієї території України;
- існує велика кількість сортів;
- вона проста в догляді;
- дає можливість отримувати щедрі врожаї;
- є цінною лікарською та кормовою рослиною;
- ідеальний медонос;
- має високі декоративні властивості.
Догляд за малиною хоч і не складний, проте вимагає певних знань і навичок. Найпоширенішими захворюваннями є антракноз, септоріоз, пурпурова плямистість, карликовість, мозаїка. Захворювання викликають гриби, комахи, мікроорганізми (віруси). Уражені рослини з'єднання є в саду з неякісним посадковим матеріалом, поширюються за участі шкідників, а також – під час щеплення та виконання інших маніпуляцій безпосередньо садівником.
Для того, аби ефективно вирощувати малину та інші плодово-ягідні віді, слід провести аналіз ґрунту. На нашому сайті можна придбати за вигідною ціною портативні вимірювальні прилади для цієї цілі. Також радимо звернути увагу на матеріали для підв'зв'язування кущів. Недосвідчені садівники часто повністю втрачають урожай, не здійснивши вчасної підв'язки росин. Великі та важкі плоди, а також масивне листя у окремих сортів стають причиною вилягання.
Від правильності виконання обрізки маліні залежить якість та кількість врожаю. Садівникам варто враховувати вимоги та особливості вирощування по кожному сорту малини. Обрізку слід проводити зручними та гострими секаторами. Для запобігання поширенню вірусних та інших інфекційних захворювань, інструменти обробляють спеціальними розчинами. У нашому Інтернет-магазині можна індивідуально підібрати зручний секатор для щорічної обрізки маліні та інших садових робіт. Радимо звернути увагу на професійні моделі від таких виробників, як Felco (Фелко), Bellota (Беллота), Stafor (Стафор), ARS (АРС). Наші спеціалісти охоче допоможуть Вам зверни засоби для заточування лез, змащувальні матеріали, кобуру, спреї для очищення та ряд інших потрібних товарів. Для догляду за малиною ватро також використовувати спеціальні садові ножі, агрохімію, інші засоби.
Усі ми знаємо про цілющі властивості малини, залюбки насолоджуємося неповторним смаком та ароматом її плодів-кістянок, любимо та шануємо цю рослину. Сподіваємося, що наші поради і рекомендації корисні та цінні. Ми завжди охоче допоможемо Вам обрати необхідний садовий інвентар, літературу по садівництву та городництву, інструменти для догляду за малиною та іншими плодово-ягідними культурами.
У публікації використані дані із книги «Скарби лісу» (Телишевский Д. А., 1974) та «Даруй лісів України» (Чернецька М. П., 1974).
- Літо – це особливо гаряча пора для городників. Якщо навесні найбільш затребуваними інструментами були лопата з граблями, то в червні слід озброюватися лійками та сапами. Адже літнє сонце сушити землю, випаровуючи вологу, яка так необхідна рослинам.
- Традиційно, найгарячішим періодом для садівників і городників вважається кінець весни. Проте, досвідчені дачники знають, що ряд посадкових робіт можна продовжувати і в червні. Як правило, початок літа є прийнятним для висадки багатьох культур.